неделя, 9 февруари 2014 г.

За управлението на Пловдив и необходимостта от създаване на Обществен съвет


ДЕКЛАРАЦИЯ
на ПП Българската левица -Пловдив

За управлението на Пловдив и необходимостта от създаване на Обществен съвет


През последните години, местните органи на властта предприемат мащабни проекти, финансирани чрез различни заеми, без да се интересуват от мнението на пловдивчани. Кмета и най-близкото му обкръжение се приема за мисия водещ града към „обетованата земя“ на псевдокултура, миражен туризъм и елитен, еднократен спорт. В действителност Пловдив се превърна в най-замърсения град, с лоша и разпокъсана инфраструктура, с ниски доходи на гражданите и високи данъци, посредствено образование и култура.

Общинските служители вече открито заявяват излишък на зеленина в Пловдив, пренебрегвайки мнението на закон и специалисти за налични 50% от необходимата. Дългогодишното раздаването на общински имоти в паркове и защитени зони, заедно с разрешение за строителство. Накрая готовността на самата община да влага пари от заеми в изграждането на паркинг в парка, втори гребен канал и някога създаване на „дива“ гора.

Градът се задъхва от увеличаващ се брой автомобили, повечето втора употреба, обществения транспорт се превръща в неизползваема, многомилионна хранилка, екологичната тролейна мрежа е унищожена и „някога“ подменена от електромобили. Да добавим и вечните реконструкции, липсата на цялостна организация, изнасяне на магазини и предприятия на селскостопанска земя, далеч от града.

През последните няколко години се закриват творчески колективи, състави, хорове, читалища. С все по-ограничени възможности са общинските и държавни културни институции и училища. Града е сякаш неспособен да излъчи и задържи знаменит творец. Появи се мастодонта на фондация „Пловдив 2019“ с чуждестранни съветници, бордове и програми в подкрепа на кича и безкултурието, именно в нея се наливат почти всички общински средства за култура.

Трайна е позицията в статистиката за низко заплащане на труда, която не съответства на демографското и икономическо положение на Пловдив. Вече жителите на първите и втори крайградски села, всяка година търсят работа извън страната, а по-далечните селища се обезлюдяват.

Сега над града и нас данъкоплатците, надвисва призрака на банкрута на Пловдив. Съвсем скоро той ще се материализира в следствие на безразборното взимане на заеми, финансирането им в проекти не даващи обществена възвращаемост, бюджет насочващ милиони в няколко портфейла и раздутия в пъти общински щат. Тук отново можем да видим подкрепата на широката държавна ръка.

Загрижени от положението в града, призоваваме за изявена гражданска позиция, прерастваща в гражданско общество. Непримиримост към проблемите и намеса на гражданите в решаването им. Като търсим единодействие в различието, обявяваме решимостта ни да създадем Обществен Съвет, който да контролира действията на местната власт и да защитава интересите на нас – гражданите на Пловдив.

Дошло е времето да осъзнаем, заявим и защитим
МОЯТА УЛИЦА
МОЯТ ПАРК
МОЯТ ГРАД

ПЛОВДИВ СЪБУДИ СЕ!